Skip to main content

Pekný, hustý, zelený trávnik pritiahne zrak a je pýchou každého záhradkára. Hotové trávne koberce nemusia vyhovovať každému. Ak nechcete investovať veľa peňazí, času ani závlahovej vody, môžete si sami dopestovať vlastný kvalitný trávnik. Stačí vám len dobré osivo, trochu zručnosti a trpezlivosti. Začiatok mája je na zakladanie trávnika najvhodnejšie obdobie.

Zatiaľ čo trávne koberce sa pripravujú obvykle s jedným druhom trávnika, ktorý nemusí byť vhodný do každého prostredia, trávne osivá si môžete vybrať podľa podmienok a spôsobu využitia plochy. Zväčša obsahujú zmesi viacerých druhov tráv vhodných na slnečné stanovištia či do tieňa. Na intenzívne zaťaženie (trávna zmes SPORT), alebo len k okrasnému záhonu (trávna zmes PARKOVÁ). Pre rodinný dom, alebo na športové ihrisko. Stačí svoje požiadavky zosúladiť s prírodnými podmienkami.

Základom úspešnej práce je dobrý plán. Príjemný pohľad na zelenú plochu bude vašou odmenou, ak si vopred uvedomíte, v akých podmienkach trávnik zakladáte. Overte si priemernú ročnú teplotu a zrážky v danej oblasti, svahovitosť pozemku, tienenie stromov a kríkov, a na akú svetovú stranu je orientovaná plocha, ktorú chcete zatrávniť. Mali by ste mať k dispozícii dostatok vody na zavlažovanie a tiež náradie potrebné na spracovanie pôdy a následné ošetrovanie trávnika. Okrem výberu kvalitného osiva si však dajte záležať aj na príprave pôdy.

Ako na správny výsev trávnika

Začiatkom mája je už pôda dostatočne teplá na sejbu trávy. Ak je pozemok zarastený, musíte najskôr vyčistiť pôdu od burín a starej trávy. Vyrýľujte starý porast aj s koreňmi a vrstvou zeminy či kamenia. Naspodok terénu najskôr nasypte dostatok kremičitého piesku – ak je vaša pôda ťažšia ílovitá, alebo vápenec – ak je pôda kyslá (reakciu pôdy ľahko zistíte lakmusovým papierikom z roztoku vzorky zeminy). Nezabudnite pridať výdatnú vrstvu organickej hmoty, najlepšie vyzretý kompost, alternatívne kvalitnú zeminu s umelým hnojivom na trávnik. Túto hmotu je treba premiešať a prekypriť kultivátorom (rotavátorom) do hĺbky aspoň 15 – 20 cm. Následnú úpravu hrabľami a zarovnávanie jám a kopčekov môžete brať ako tréning na vzduchu namiesto posilňovne. Keď sa vám podarí pripraviť vyrovnaný povrch pôdy s jemnou štruktúrou, výdatne ho zalejte a nechajte vodu aspoň jeden deň dobre vsiaknuť.

Výborne! To najťažšie máte za sebou. Teraz si pripravte dostatok semien na výsev. Hustota výsevku je uvedená na obale každej trávnej zmesi a pohybuje sa okolo 2,0 až 2,5 kilogramu na 100 metrov štvorcových. Sejte najskôr v jednom smere a potom kolmo naň. Rozsievať môžete aj rukou, ale rovnomernejšiu distribúciu semien dosiahnete využitím rozsievacieho vozíka (rozmetača). Semená následne zapracujte do pôdy hrabľami, do hĺbky asi pol centimetra. Dobrý kontakt semena s pôdou zabezpečí valcovanie, ktoré tiež vykonajte najskôr jedným smerom a druhý raz kolmo naň. Už zostáva len riadne zavlažiť, najlepšie jemným rozprašovaním kvapiek, aby nedošlo k vyplaveniu semien a zároveň sa voda mierne prehriala. Trávne semeno by malo vzísť najneskôr do 14 dní. Pôdu treba udržiavať vlhkú aspoň mesiac po výsadbe, a tak prvé dva týždne roste pozemok jeden až dvakrát denne. Na prvé kosenie nechajte trávu vyrásť aspoň do výšky 7 cm a zo začiatku ju párkrát skoste najviac na výšku 2,5 cm. Na svoj nový zelený koberec môžete pyšne vykročiť najskôr po asi troch mesiacoch a užiť si to pravé leto s rodinou a priateľmi.

Ako využívate svoj trávnik?

Zatiaľ sme nehovorili o tom, ako si vybrať správnu zmes semien pre svoj trávnik. Keď už viete, ako na to, zvoľte si také osivo, ktoré uspokojí vaše predstavy o využívaní trávnika. Ak máte hravé deti, psa a veľa priateľov, ktorých radi pohostíte pri víkendovej grilovačke, najodolnejšia voči zašľapávaniu je ihrisková zmes tráv. Sú v nej zastúpené odolné trávne druhy, ako mätonoh trváci, lipnica lúčna a kostrava červená. Pri poškodení sa rýchlo zregeneruje a nie je náročná na údržbu. Táto zmes je, samozrejme, ideálna aj na športoviská, futbalové ihriská či sídliskový trávnik.

Pri pokojnejšom rodinnom dome alebo na parkových plochách najčastejšie nájdete parkovú trávnu zmes, so strednou odolnosťou proti zašľapávaniu. Obsahuje väčší podiel kostravy červenej, ale je v nej zastúpený aj mätonoh trváci a lipnica lúčna. Na nový výsev, alebo tiež dosev už existujúceho trávnika je vhodná aj univerzálna trávna zmes. Oceníte ju hlavne vtedy, ak napríklad po zime objavíte na dvore zopár holých miest.

Prirodzene, trávnych zmesí nájdete na trhu široký sortiment. Rôzne špeciálne osivá tráv sú vytvorené pre svahovité plochy, extrémne mokré alebo, naopak, suché plochy, do trvalého tieňa či na miesta vystavené slnečnému svitu. Preto sa vždy radšej poraďte s predajcami trávnych zmesí, aby sa vám námaha pri zakladaní trávnika odmenila jeho dlhodobým a spokojným využívaním.

Údržbou k spokojnosti

Keď ste dosiahli pekný trávny pokryv svojho pozemku, nezabúdajte, že aj táto plocha si vyžaduje trochu vašej pozornosti. Porast potrebuje nielen vlahu, ale aj výživu – predovšetkým dusík zabezpečuje správny rast, odnožovanie a zelenú farbu trávy. Odolnosť voči suchu a chorobám zvýši draslík, fosfor zas pomáha zakoreňovaniu. Na jar a na jeseň sa teda odporúča prihnojenie komplexným hnojivom na trávu. Trávnik treba počas sezóny kosiť aspoň dvakrát do týždňa, čo podporí jeho rast do šírky a rýchlejšie zahustenie. Príliš hustý porast však potrebuje prevzdušniť, a preto využite vertikutáciu. Najmä po zime, keď na ploche uvidíte príliš udupané/utlačené miesta a vysušené a vymrznuté trsy trávy.

Na neželané choroby, huby, pleseň snežnú alebo hrdzu trávnu určite nájdete aj patričné chemické prípravky, no pokiaľ je to možné, uprednostnite radšej biologické ochranné prostriedky. Predovšetkým však udržujte trávnik v dobrej kondícii, aby bol odolnejší. Okrem toho sa v ňom môže objaviť aj iná rastlinka – púpava, skorocel, sedmokráska, zádušník, kyslička či ďatelina. Tu záleží na vašom prístupe, či okamžite zasiahnete selektívnym herbicídom, alebo si poviete, že predsa nechcete sterilnú krajinu a aj tieto „buriny“ do nej právom patria. Stáva sa súčasťou moderného životného štýlu (a nielen na vidieku), že zelenú plochu netvorí iba jednotvárny zelený koberec, ale žiari rôznymi kvietkami, ktoré lákajú opeľovače.

Ak ste sa rozhodli pomôcť v záchrane včiel, čmeliakov, múch, motýľov a mnohých ďalších členov „opeľovacej roty“, môžete už pri zakladaní trávnika – alebo aspoň jeho časti – siahnuť po rôznych zmesiach lúčnych kvetov či extenzívnej lúčnej zmesi. Samostatnou kapitolou sú zmesi pre ďatelinotrávne lúky, pastviny a ďalšie poľnohospodárske využitie. Tie sú určené hlavne pre hospodárske zvieratá, no zároveň sú pastvou pre hmyz. A možno potešíte aj svojho domáceho miláčika. Trávnik by mal predsa slúžiť a tešiť všetkých jeho užívateľov.

Dobré rady na záver

  • trávne osivá by sa mali vybrať podľa podmienok a spôsobu využitia plochy
  • dôležité je, v akých podmienkach sa trávnik zakladá
  • výber kvalitného osiva a príprava pôdy sú rozhodujúce
  • siať sa odporúča najskôr v jednom smere a potom kolmo naň
  • dôležité je zavlažovanie pôdy, najlepšie jemným rozprašovaním kvapiek, aby sa semená nevyplavili
  • porast potrebuje nielen vlahu, ale aj výživu, najmä dusík, ktorý zabezpečuje správny rast a zelenú farbu trávy
  • odporúča sa prihnojenie porastu na jar i jeseň

Pridať komentár